Normal Okey Taş Dağıtma

Ülkemizde okey oyunu çok bilinen ve oynanan bir oyun türü olur. Okey oyunu toplam 106 taştan oluşur, bir oyun seti şeklindedir. Taşlarda 4 farklı renk vardır ve 1 ile başlayarak 13’e kadar sayılar bulunur.

Okey Taş Renkleri

Okey sayıları 1 ile başlayarak 13’e kadar uzanır. Her sayıda toplam 8 taş vardır. Okey taş renkleri;

  • Kırmızı
  • Mavi
  • Sarı
  • Yeşil

Bu taşlar dışında da 2 özel taştır vardır ve bu taşlar özeldir. Özel taşlar joker olarak görev yapar. Okey oyunu pek çok insan tarafından sevilerek oynanılan bir oyundur ve farklı versiyonları bulunur. En popülerler okey çeşitleri, normal okey ve 101 olur. Oyuncu sayısı da oynanan okey çeşidine göre değişiklik gösterir.

Normal Okey kuralları

4 kişi ile oynanan bu oyunda, oyuna başlanırken normal okey taş dağıtma ile tüm oyunculara 14 taş verilir iken oyuna ilk başlayan oyuncu 15 taş alır. Oyuncular, taşarı ıstaka’ya yerleştirir. Kalan taşlar da kapalı şekilde ortaya konur. En üstteki taş yere açılır ve bu taşın bir üstü “okey” sayılır ve bu okey taşı bütün taşların yerine konulur.

Okey’de Taş Dizilimi

İlk oyuncunun elindeki işe yaramayan bir taşı atması ile oyun başlar. Aynı renkten olan taşlar sıraya dizilir ya da aynı sayılı taşlar farklı renkleri ile grup yapılır. Taş gruplarının oluşması için en az 3 adet taş gerekir. Oyunculara sıra geldikçe bir önceki oyuncunun attığı taş işine yarar ise o taşı alır ya da ortadan bir taş çekerek elini düzenler. Taş çekme işlemi bittikten sonra elinde işine yaramayacak bir taşı yanındaki oyuncuya atar.

Sahte okey Kavramı

Oyuna başlar iken taşlar dağıtılır iken yere açılan taşın bir üstü okey kabul edilir ve okey kabul edilen bu taş, her taş yerine konulabilir. Sahte okey ise çıkan okey yerine sadece kullanılabilir ve oyun içinde 2 tane bu taştan bulunur.

Oyun Nasıl Biter

Okey’de oyunu bitirebilmek için 14 taşın sıraya sokulması gerekir. 14 taşı ilk sıraya dizen oyuncu, oyunu kazanmış olur. Elinde kalan 15. taşı da açmış olduğu elin üstüne koyar ve oyunun bittiğini gösterir.