Normal Okey Oyunu Oyna

İnsanların eğlenceli zaman geçirmek için oynadığı oyundur. Taşlar yardımı ile oynanan oyundur. Oyun dört kişiden oluşur. Farklı oyun türleri arasında en basit olanıdır. Normal okey oyunu sırasında el açma yoktur. Normal okeyi bir kişinin elini açması ile sona erer. Okey oyununda puanlama sistemi yer alır. Her el açımında puan yazılır. Alınan puanlar toplanarak galibi ortaya çıkarır. Normal okey oyna kelimesini yazarak oyunu oynamaya başlayabilirsiniz.

Normal Okey Oyunu Nasıl Oynanır?

Normal okey oyunununda taşlar dağıtılır. Okey oyununda 106 adet taş bulunur. Her taşın üzerinde renkler ve sayılar bulunur. Her rengin ve her sayının oyun sırasında önemi bulunur. Renkli taşlar mavi, yeşil, sarı ve kırmızıdan oluşur. Okey taşları 1 ile 13 arasında numaralar bulunur. İsteka taşlarına yerleştiren sayılar ve renkler farklı olur. Renk veya sayı eşleştirmesi yaparak elde kalan sayıları değiştirmeye başlar.

Okey taşlarının dağıtımında bir tane okey taşı seçilir. Okey taşının numarasından sonra gelen sayı okey olarak belirlenir. 2 tane okey taşı bulunur. Okey taşı isteka da istenilen taşın yerini alır. Zor durumlarda kurtarıcı görevini üstlenir. 3 yarışmacıda 14 taş bulunurken tek bir yarışmacıda ise 15 taş bulunur. Biten oyuncu elinde kalan taşı yere atarak oyunu bitirir. Oyun tekrar taşların dağıtılması ile devam eder.

Normal Okey Oyunu Kuralları

Normal okey oyunun belli başlı kuralları vardır. Bu kuralları uyulmadığı zaman oyun biter ve taşlar tekrar dağıtımı yapılır. Bunlardan bazıları şu şekildedir;

  • Oyun içerisinde argo kelimelerin kullanımı yasaktır.
  • Ülke ile alakalı konular hakkında konuşmak yasaktır.
  • Reşit olmayan kişiler giriş yapamaz.
  • Kullanıcı bilgileri başka kişiler tarafından istenemez.
  • Başka okey siteleri hakkında yorum yapmak yasaktır.

Okey oyunu oynamak için kuralların hepsine uyulması gerekir. Kurallar oyun sırasında alınan her puanın önemini arttırır.

Normal Okey Salonları

Okey oyununda oynamak için salonlar bulunur. Salonlara giriş yapmak için belli puanlara ihtiyaç duyulur. Salonların içerisinde oyun oynamak için masalar bulunur. Salonlarda oynamak için kayıt olarak giriş yapmanız gerekir.