Normal Okey Oynama

Rummy türünden gelen popüler bir oyun olan Okey, 2 ya da 4 kişiyle oynanabilen eğlenceli bir oyundur. Taşlar 1’den 13’e kadar olup 4 farklı renkte olmaktadır. Her sayıdan ise 8 adet bulunur. Sayısız olarak bulunan iki tane taş vardır. Bu taşlar joker olarak adlandırılır. Okey oyununda kurallar vardır ve oyun nu kurallara göre oynanmalıdır. En popüler olarak bilinen okey oyunları normal okey ya da 101 okeydir. Normal okey oynama ya 101 okey oynama, herkesin oynayabileceği cinsten kolay kuralları içermektedir. Normal okey oynama kuralları 101 okey kurallarından farklıdır. Tercih edilen normal okey oyna türüne göre oyuncu sayıları değişkenlik gösterebilir.

Normal Okey Oynama Kuralları

Dört kişilik bir masa oyunu olan okey, taşlar yardımıyla oynanmalıdır. Herkese 14 taş olarak eşit sayıda dağıtılan okey taşları, oyuna ilk başlayacak olan kişiye 15 adet olarak dağıtılır. Bu dağıtılan taşları, oyuncu kendi ıstakasına dizer.

Istıka okey taşlarının dizilmesi için kullanılan malzemeye denir. Oyuna başlayacak ve 15 taşı olan kişi işine yaramayan bir taşı yere atar. Istakaya dizilen taşlar içerisinde okey varsa bu ıstaka üzerinde ters çevrilir. Aynı renkteki taşları dizmeyi amaç edinen bu oyun, atılan taşlarla ilerletilir. Taşların bir grup oluşturabilmesi için en az 3 taştan bir grup oluşturması gerekir. Bu taşlar aynı renklerden sıralı sayılardan ya da farklı renklerdeki aynı sayılardan oluşabilir.

Normal Okey Oynarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Okey oynarken nelere dikkat edilmesi gerekir sorusunun cevabı, okeyin nasıl oynanması gerektiği hakkında bilgi sahibi olunmasını sağlar. Okeyde dikkat edilmesi gereken kurallar şu şekilde sıralanabilir;

  • Okeyin ne olduğunu bilip ona göre taş atılması gerekir.
  • Ardışık olan sayıları biriktirmek yerine sıralı sayıları biriktirmek oyunu bitirmek için önemlidir.
  • Yerdeki taşları sürekli takip ederek buna göre elinizi kontrol altına almanız gerekmektedir.
  • Elinizdeki taşlar ile yerdeki taşları takip ederek ona göre bir strateji belirlemeniz gerekmektedir.
  • Mantık ve şansı doğru yönetmeli ve oyunu buna göre ilerletmelisiniz. Aksi takdirde oyunu bitirmeniz gecikebilir. Bu da diğerlerinin sizden önce bitmesine sebep olabilir. Bu kurallar doğru takip edildiği zaman, okeyde kazanmamak olası değildir.