Normal Okey Ne Zaman Açılır?

Okey oynamak için, internet arama motorlarına okey oyna yazan kullanıcılar, normalokeyoyna.com sitesine erişebiliyorlar. Bu siteye erişim yapan kullanıcılar, canlı okey, 101 okey, çanak okey türlerinden birisini seçerek oynayabiliyor. Oyun oynayabilmek için nick belirleyerek, kayıt işlemlerinizi hemen yapmalı ve oyuna başlamalısınız. Kullanıcılar, okey nasıl oynanır ve normal okey ne zaman açılır? Gibi sorular için site üzerinden bilgi alabiliyorlar. Seçtiğiniz okey türüne göre taş sıralamasını diğer oyunculardan önce yaptığınızda, okey açma işlemini yaparak puan kazanabiliyorsunuz.

Okey Açma Türleri

Normalokeyoyna.com sitesinde okey oynayan her kullanıcı, taş sıralama türüne göre açma şeklini kendisi belirleyebilir. Normal okey oyununda açma şekilleri şunlardır.

  • Seri açma,
  • Çiftten açma,

Seri açma yöntemini uygulamaya çalışan okey oyuncusu, elindeki 14 taşın tamamını, her grupta en az 3 taş olacak şekilde sıralar. Sıralamalar, aynı renk grubuna ait olacak şekilde, 2 3 4 – 6 7 8 9 ya da her biri farklı renk olacak şekilde, 4 4 4 – 8 8 8 8 şeklinde olmalıdır. Bu şekilde yapanlar seri açma işlemini gerçekleştirmiş olur.

Çiftten Açma

Okey oyununda, elindeki taşların çift geldiğini gören oyuncu, çifte gitme ve bitebilmek için çiftten bitme yöntemini kullanabilirler. Çiftten açabilmeniz için elinizdeki 14 taş ile 7 çift oluşturmuş olmalısınız. Okeyde çifte gitme işlemlerinde, kırmızı 2 2, yeşil 3 3, siyah 5 5 şeklinde tüm taşları tamamlamalısınız. İlk taş dağıtımında eline gösterge gelen ve gösterge yapan oyuncu son taş olarak yere açılan taşı gösterge taşının yanına alarak, 7. Çiftini tamamlayabilir ve elini çiftten açabilir. Çiftten açıldığında, oyuncu 4 puan kazanmış olur.

Okey Oyununda Bitme

Normalokeyoyna.com sitesinde okey oynayan bir oyuncu, elindeki taşların sıralamasını tamamladıktan, 15. Taşını, oyunun başında yere açılmış olan ve okeyi belirleyen taşın üzerine koyarak bittiğini belirtir. Biten oyuncunun yaptığı taş sıralaması diğer oyunculara gösterilir ve bitme işleminin doğru yapıldığı gösterilir. Sitede, sıralamasını doğru yapmadan bitmeye çalışan oyuncular, oyunu bitiremeyecektir. Sistem oyuncunun taş sıralamasını kontrol etmektedir.