Normal Okey Nasıl Açılır?

Okey oynayanların kuralları ve normal okey nasıl açılır? sorusunu çok iyi bilmesi gerekir. Online veya sanal olarak sıklıkla oynanan bu oyun kuralları az ama eğlenceli fazla olan türde bir oyundur. Oyuna adını veren okey kavramı bir taştan türemiştir. İlk olarak taşları dağıtacak olan kişinin iki kez zar atması sonucunda bir rakam açılır. Sıra ve sıradaki kaçıncı taşın açılacağı bu şekilde belirlenir. Açılan rakamın bir üst sayısı olan rakam okeydir. Okey oyun boyunca istediğiniz tüm taşların yerine geçecek kadar değerli bir joker eleman gibi kullanılır. Oyun bitirirken elindeki ıskarta taşın okey olması alacağınız puanın 2 katı anlamına gelir.

Nasıl Oynanır?

Oyunu oynamak için dikkat edilmesi gereken bazı kurallar vardır. Bu kurallar basit ve işleyişe uygundur:

  • En az 3 taş arka arkaya gelir.
  • Aynı rakam olan taşların renklerinin birbirinden farklı olması zorunludur.
  • Aynı renk olan taşların ise aralarında bir rakam farkı olan seri sayılar olması gerekir.
  • Sahte okey yerde bulunan gerçek okeyin yerine denk gelen sayı için kullanılır.
  • Oyuncuların oyun sonunda elinde 14 sayısının olması gerekir.

Bu kurallar ışığında dikkat edilerek başlanan oyun oyunun tamamlanması ile oyuncular arasında devam eder. Oyun 20, 16 gibi puanlar ile başlar.

Elin Açılması Ne Demektir?

Kurallar ışığında elinde 14 taşı olan ve en az 3 rakam yanyana gelecek şekilde elini tamamlayan kişi oyunu bitirmek için okey diyebilir. Tahtasında 14 taş olan ve bunların tamamı kurala göre dizili olan kişinin elinde fazladan bulunan taş ortaya bırakılarak oyun tamamlanır. Elindeki fazla taşı okey oyna taşı olan kişi için rakipten düşülecek rakam 2 katı yani 4 sayısı olacaktır.

Nasıl Kazanılır?

Oyundan keyif almak ve kazanmak için eli çok iyi takip etmek gerekir. Her renk serisinden olan rakamlar belli olduğundan dolayı atılan ve rakip tarafından alınan taşlar takip edilerek hangi rakamların çıkmadığı anlaşılabilir. Bu sayede beklediğiniz taşın gelme olasılığına bakılır. Beklediğiniz taş çıktıysa da elinizin taşlarını değiştirmeniz gerekir.