Normal Okey Kuralları

Okey en az 2 en çok 4 kişi ile oynan bir taş oyunudur. Okey taşları 1’den 13’e kadar olan sıralı bir sayı dizisinden oluşur. Siyah, kırmızı, turuncu ve mavi olmak üzere taşlar 4 farklı renkten oluşur. Her renkten iki adet taş bulunur. İki tane de sahte okey vardır. Sahte okey demek gerçek okeyin yerine kullanılabilecek taş demektir. Bunlarda herhangi bir sayı yoktur. Yani toplamda 106 tane taş ile oynamış oluruz. Hem keyifli hem de grup olarak oynanabildiği için fazla tercih edilmektedir. Üstelik normal okey kuralları ise oldukça basittir. Bu da oyunu daha okeyoyna kolay oynanabilir bir hale getirmektedir.

Nasıl Oynanır?

İlk olarak taşları gruplandırırız. Bir kişi zarı atar ve gelen rakamlara göre belirlenen sayının bir üstü okeydir. Ardından gruplandırdığımız taşları her bir oyuncuda 14 tane olacak şekilde dağıtırız. Taşları ıstakaya yerleştiririz. Sadece oyunun başında bir oyuncuda 15 tane taş vardır. Ve oyuna bu kişi başlar. İşine yaramayacak olan taşı yanındaki arkadaşına verir. Bu kişi eğer işine yarayacaksa yani perleri tamamlamışsa ve açabilecek durumda ise bu taşı alır yoksa ortadan alarak oyuna devam eder. Kendisi de aynı şekilde işine yaramayan taşı yanındakine verir.

Oyunun Kuralları

normal okey kuralları oldukça basittir. Oyundaki amacımız per yani grup oluşturmaktır. Bu grupları bir sayı dizisi şeklinde yapabiliriz. Aynı renkteki sayıları ardışık olarak sıralayabiliriz. Örneğin siyah renkteki 8-9-10 gibi. En az üç taş ile grup yapabiliriz. Ya da aynı sayının farklı renklerini grup yapabiliriz. Mesela dokuzun her hangini toplayabiliriz. Bu grupları oluştururken işimize yaramayan taşları da yan tarafa veririz.

Nasıl Daha Eğlenceli Hale Gelebilir?

Bir oyunu daha eğlenceli hale getirmek siz ve ekip arkadaşlarınıza bağlı olan bir durum. Okeyi ise birkaç özellik daha ekleyerek oldukça eğlenceli bir hale getirebilirsiniz.

  • Eşli yani çift şeklinde oynamak
  • Gösterge kuralını uygulamak ( yerde açık olan taşın diğer çifti dağıtımdan sonra hangi oyuncuya gelmişse onun taşı göstermesi bu taş gösterge olur ve diğer oyunculardan ikişer puan düşer.)
  • Katlamalı oynamak
  • Ortaya bir ödül koyarak oynamak
  • Kaybeden tarafa farklı cezalar uygulamak

Bu şekilde çeşitli yöntemler de deneyerek oyunu daha da eğlenceli bir hale dönüştürebiliriz. Geçirdiğimiz zamanı zevkli bir hale getirmiş oluruz.