Normal Okey En Az Kaç Kişiyle Oynanır?

Okey özelikle evlerde, kahvehanelerde veya cafelerde son derece yaygın olan, 4 adet ıstaka ve 106 adet taş ile oynanan bir oyundur. Günümüzde telefon üzerinden mobil okey oynamak da oldukça tercih edilmektedir. Normal okey en az kaç kişiyle oynanır? Bu oyun için en az iki en fazla ise dört kişi gereklidir. Bir de oyunun başlangıcında kullanılması için altı yüzlü bir zar bulunmalıdır. Oyuna başlamadan önce oyuncular ilk olarak masadaki taşları karıştırırlar ve 5’erli bir biçimde dizerler. 105 adet taş bu şekilde dizildikten sonra taşların dağıtımını yapacak kişinin önüne düzenli bir şekilde konulur. Ortada kalan bir taş ise okey oyna belirlendikten sonra onun eksiğinin yerine gelecek olan taş olur.

Okeyde Taşlar Nasıl Dağıtılır?

İki el zar atımını dağıtıma nereden başlanılacağını belirlemek için dağıtımı yapacak olan kişi yapar. Birinci zar atışı hangi 5’li perden başlanılacağını, ikinci zar ise 5’li perlerden hangi taşın o ele ait okey taşı olacağını belirler. Açılmış olan taşın bir üst rakamı okeydir. Örneğin açılan taş kırmızı iki ise okey taşı kırmızı 3 ‘tür. Okey taşının sağındaki ilk 5’li per sağ taraftaki oyuncuya verilir. 4 per atlanır ve 5.per ikinci oyuncuya verilir. Aynı sistem oyunculara 10 taş verilene kadar sürer, sonrasında ise ilk oynayacak oyuncuya 5 taş, diğerlerine 4 taş verilir. Ortaya da oyuncuların çekmesi için en az 10 taş kapalı olarak konulur.

Okey Oyunu Nasıl Oynanır?

Dağıtılırken elinde 15 taş olan oyuncu elindeki taşları aynı renk 1-2-3 gibi veya renk farketmeksizin 6-6-6 gibi aynı rakamlardan oluşan perler şeklinde dizdikten sonra elinde en az işe yarayacak taşı yan taraftaki oyuncuya atar. Sıra dizilimli perlerde 13’den sonra 1 rakamı kullanılabilir ama 2-3 şeklinde devamı getirilemez. Sıradaki oyuncu atılan taş işine yarıyor ise taşı alabilir ya da dilerse ortadan taş çekebilir. Okeyde ilk el dağıtılan taşlar arasında dağıtımdan önce belirlenen taş var ise gösterge taşıdır.

Okeyde El Nasıl Bitirilir?

Okeyde elinizin bitmesi için kural perlerin kurallara uygun bir biçimde dizilmiş olmasıdır. Yere atılacak olan taş atmanız ve elinizi diğer oyunculara göstermeniz gereklidir.

Okeyde Puanlama Nasıl Belirlenir?

Oyunun başında oyuncular tarafından bir puan belirlenir. Bu puandan ceza puanları aşağıdaki şekillerde düşülür:

Normal Bitme: Ceza puanı 2’dir

Çifte Bitme: Ceza puanı 4’tür

Normal Bitme, Oket Atma: Ceza puanı 4’tür

Çifte Bitme, Okey Atma: Ceza puanı 8’dir.

Gösterge Cezası: Göstergenin diğer oyunculara cezası 1’dir