Normal Okey 3 Kişi İle Oynanır mı?

Özellikle akıllı telefonlarda, tabletlerde ve bilgisayarlarda okey oyunlarına talebin artmasından sonra okey hakkında merak edilen sorular da artmıştır. Normal Okey 3 Kişi İle Oynanır Mı? sorusu da bunlardan birisidir. Normal okey 2 ya da 4 kişi ile oynanabileceği gibi 3 kişi ile de oynanabilmektedir. 106 adetten oluşan okey taşları ve 4 ıstaka ile oynanan okey oyunu, oldukça zevkli ve kaliteli bir oyundur. İlk olarak masadaki taşlar, beşerli olacak şekilde üst üste dizilir ve kurallara uygun şekilde oyunculara dağıtılır. Bu taş dağıtılmadan önce iki kere zar atılır. Atılan zarlardan ilki hangi perden taş alınacağını, diğeri ise perden hangi taşın okey olacağını belirler. Açılan taş hangisiyle okey onun bir üst rakamıdır. Aynı taş oyuncu da varsa bu da göstergeyi ifade eder.

Okeyde Puanlama Nasıl Yapılır?

Okeyde farklı sistemlerde puanlamalar vardır. Bunlar şöyle sıralanabilir;

  • Oyuncunun elindeki taşları sıralı per olarak tamamlamasına normal bitme denir.
  • Oyuncunun elindeki taşları 7 çift olarak bitmesine çifte bitme denir.
  • Normal bitme okey atma olması için, oyuncunun elindeki tüm taşları sıralı per şeklinde dizmesii ve okeyi boşa çıkarması gerekir.
  • Çifte bitme ve okey atma ise normal okey oyunundaki en zor ihtimallerden birisidir. Bir oyuncunun çift bitme ve okey atması için, oyuncunun ıstakasında 7 çift olması ve okey taşının boşta olması gerekmektedir. Yanlış bitilirse oyunun ceza puanı 8 puandır. Okeyde puanlama sistemi bu şekilde yapılmaktadır.

Okeydeki Puanlar Neyi İfade Eder?

Okeydeki puanlama sistemi, okey oynayan kişilerin arasındaki rekabetin artmasına neden olur. Normal biten bir kişi o el için, 2 puan almaktadır. Eğer ki normal biten kişi bunun yanında okey atıyorsa bu da 4 puanı ifade eder. Çiftten biten bir kişi o el için 4 puan alır. Eğer ki gösterge yapılırsa bunun için de ekstra bir puan oyuncu yazılır. Göstergenin oyun başında gösterilmesi zorunluluğu vardır. Sonrasında gösterilse de puan verilmez. Düşen puanlar sonunda kimin puanı daha fazla olursa oyunun galibi de o olur.